close
تبلیغات در اینترنت

سلام

به اين وبلاگ خوش اومديد.

چرا آمریکا قدرت حمله به ایران را ندارد؟
loading...

ايران بيسيك|گلچيني از بهترين هاي فضای مجازي

چرا آمریکا قدرت حمله به ایران را ندارد؟ فضای رسانه ای این ایام و تکرار پیاپی عبارت «حمله احتمالی آمریکا به ایران» ایجاب می کند که یک قدم جلوتر رویم و در فضایی کاملا واقعی این پرسش را مطرح سازیم که آیا آمریکا اساسا قدرت حمله به ایران را دارد و می تواند از عهده چنین جنگی برآید یا خیر؟ گام اول در پاسخگویی به پرسش فوق تعیین نوع جنگ احتمالی آمریکا علیه ایران است. یعنی باید روشن سازیم که واشنگتن قصد دارد دست به حمله گسترده علیه تهران بزند یا اینکه جنگ محدود (Limited War)‌ را در دستور کار خود…

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
نسخه جدید و نهایی مرورگر فایرفاکس Mozilla Firefox 10.0.2 + قابل حمل 1 331 qwe123
آهنگ جدید و فوق العاده زیبای رضا صادقی به نام حس خوب ... با 3 کیفیت متفاوت 1 410 qwe123
تست هوش 4 587 qwe123
نسخه جدید و نهایی یاهو مسنجر Yahoo! Messenger 11.5.0.192 Final 0 244 radical
دانلود مستند درون راه شیری Inside the Milky Way 2010 0 250 radical
دانلود مستند جستجوی حیات در ورای زمین Finding Life Beyond Earth 2011 0 257 radical
مدیریت دانلود قدرتمند Internet Download Manager 6.09 Build 2 Final 0 231 radical
دانلود مستند بیگانگان در آلاسکا Monsters and Mysteries in Alaska 2011 0 268 radical
زیباترین فانوسهای دریایی های جهان 0 250 radical
مدل جدید بنز 0 236 radical
دانلود (حجم کم) 2 371 radical
نقاشی های 3 بعدی توهمات هندسی 0 258 radical
تصاويري حيرت‌انگيز از هيولاهاي ترسناك اعماق تاريك دريا! 0 270 radical
۱۰ فاجعـه بـزرگ فتـوشاپی سال ۲۰۱۱ 0 255 radical
آهنگ جدید سیاوش قمیشی به نام تکرار 0 392 radical
دانلود آهنگ جدید مرتضی پاشایی دل من دل تو 0 339 radical
آهنگ جدید و بسیار زیبای مرتضی پاشایی به نام مثل شیشه 0 279 radical
اس ام اس هاس فلسفي 1 346 radical
آیا شما هم به این نتیجه رسیده اید ؟ 0 217 radical
اشک زبان بسته!! 1 316 ehsan-nitro

چرا آمریکا قدرت حمله به ایران را ندارد؟

چرا آمریکا قدرت حمله به ایران را ندارد؟

 

فضای رسانه ای این ایام و تکرار پیاپی عبارت «حمله احتمالی آمریکا به ایران» ایجاب می کند که یک قدم جلوتر رویم و در فضایی کاملا واقعی این پرسش را مطرح سازیم که آیا آمریکا اساسا قدرت حمله به ایران را دارد و می تواند از عهده چنین جنگی برآید یا خیر؟


 


گام اول در پاسخگویی به پرسش فوق تعیین نوع جنگ احتمالی آمریکا علیه ایران است. یعنی باید روشن سازیم که واشنگتن قصد دارد دست به حمله گسترده علیه تهران بزند یا اینکه جنگ محدود (Limited War)‌ را در دستور کار خود قرار داده است. آنها که می پندارند هدف آمریکا و متحدانش «متوقف ساختن برنامه هسته ای ایران» است خواهند گفت چنان جنگی یک جنگ محدود خواهد بود و آمریکا با نیروی هوایی و موشکی خود،‌ سایت ها و تاسیسات هسته ای ایران را منهدم خواهد ساخت. اما باید گفت این نوع نگاه به روابط بین الملل و مسائل ایران و آمریکا حقیقتا نوعی تقلیل گرایی است.

 


اسناد و شواهد فراوانی وجود دارند که نظریه «جنگ محدود» را رد می کنند. روشن ترین استدلال اینکه دست زدن به یک جنگ مقوله ای ماهیتا راهبردی است و یک بازیگر بین المللی جز در چارچوب اهداف بلند مدت خود توپخانه نظامی خود را فعال نمی کند. هدف راهبردی و اعلام شده آمریکا درباره ایران «تغییر نظام سیاسی»‌ است که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با در اشکال گوناگون و حتی «جنگ گسترده با هدف تصرف سرزمینی»- از طریق صدام حسین- خود را نشان داده است. اخیرا مقامات امنیتی آمریکا به صراحت اعلام کردند که مسائلی چون برنامه هسته ای نیز بهانه ای بیش نیستند و حتی هدف تحریم ها نیز ‌ تغییر رژیم است. (۱) بنابراین،‌اگر قرار است آمریکا وارد درگیری نظامی با ایران شود، ‌خطاست تصور کنیم واشنگتن به طور مثال نیروگاه ها و تجهیزات اتمی ایران را بمباران خواهد کرد؛ آمریکا جز با هدف تغییر نظام سیاسی به ایران حمله نخواهد کرد و تغییر نظام سیاسی ایران در چارچوب تئوری جنگ محدود و بمباران چند نقطه خاص، عملیاتی نیست. لذا اگر بناست جنگی صورت بگیرد، آمریکا ناگزیر باید به نیروهای پیاده و زمینی خود متوسل شود، چرا که تغییر نظام سیاسی جز با اشغال سرزمینی میسر نیست.


هم اکنون و در گام دوم پاسخگویی به پرسش یادداشت حاضر باید به ارزیابی توان آمریکا برای جنگ گسترده با ایران پرداخت. بر اساس آخرین مطالعات علمی انجام شده در زمینه اهداف و فرجام جنگ‌های نظامی، صاحب نظران این حوزه دو عامل را در پیروزی یا شکست طرف‌های درگیر در جنگ، حیاتی می دانند: نخست، اتخاذ استراتژی صحیح جنگی و دوم، برتری در موازنه قدرت نظامی. (۲)


برای واقعی تر شدن فضای تحلیل،‌ چون از استراتژی های جنگی دو طرف به دلیل در جریان نبودن جنگ بی اطلاعیم،‌ ترجیحا به مقوله دوم یعنی بررسی موازنه قدرت نظامی دو کشور می پردازیم.
حقیقت آن است که شاید در ظاهر امر گفته شود آمریکا قدرت نخست نظامی جهان است و در مقایسه با ایران قطعا موازنه قدرت نظامی به نفع واشنگتن خواهد بود. اما باید توجه داشت که اگر آمریکا رتبه نخست قدرت نظامی را در اختیار دارد،‌ ایران نیز از قدرت قابل توجهی برخوردار است و با قرار گرفتن در رده دوازدهم جهان(۳)، یعنی حتی بالاتر از آلمان،‌ استرالیا،‌ هلند،‌کانادا،‌ سوئد و اسپانیا و...،‌ این پیام روشن را مخابره می کند که درگیری احتمالی تهران با واشنگتن یک درگیری هژمونیک و سطح بالاست؛‌ اگر دوری هزاران کیلومتری نیروهای آمریکایی از سرزمین مادر،‌ و قرارگرفتن پایگاه های منطقه ای استقرار این نیروها در محدوده آتش موشک های ایران را به این معادله بیفزائیم،‌ رتبه قدرت ایران در قیاس با آمریکا قطعا دیگر ۱۲ نخواهد بود و موازنه بیشتر به حالت تعادل نزدیک خواهد شد. این معادله البته وجوه دیگری نیز دارد. در آخرین انتخابات برگزار شده در ایران،‌درصد مشارک بیش از ۸۰ بوده (انتخابات دهم ریاست جمهوری) و در آخرین انتخابات برگزار شده در آمریکا(انتخابات کنگره)،‌ این رقم زیر۴۰ بوده است، (۴) یعنی حمایت عمومی از نظام سیاسی دو کشور اساسا قابل قیاس نیست. از دیگر سو،‌ ایران در فضای داخلی خود در حال تجربه یک محیط آرام است،‌ اما دولت باراک اوباما نه می تواند از بحران اقتصادی خود را رهایی بخشد و نه اینکه حتی با سرکوب‌گرانه ترین شیوه ها مردم معترض به فقر و تضاد طبقاتی و لیبرال سرمایه داری را از خیابان ها جمع کند. در همین رابطه، اقتصاد آمریکا در وضعیتی نیست که تحمل فرود حتی یک موشک ناقابل بر شاهراه نفتی جهان را داشته باشد. اوضاع سیاسی منطقه و معادلات آن نیز در حال دگرگون شدن است. هم پیمانان آمریکا در حال سرنگونی اند و به تبع همین روند،‌ ایران در حال خروج از محاصره. واشنگتن همه هم خود را مصروف قطع بازوی ایران در سوریه کرده و از قضا در این مورد،‌ قادر به پیش بردن اهداف خود نیست. امروز چین و روسیه دیگر با «کارت ایران» وارد بازی با آمریکا نشده اند؛ ‌آنها در سوریه منافع استراتژیک دارند و با حفظ سوریه از گزند توطئه های آمریکا، خواسته یا ناخواسته در حال ارائه خدمات قابل توجهی به تهران هستند. لذا شرایط منطقه ای نیز به سود آمریکا نیست.


اگر همه آنچه درباره حمایت مردمی از دولت و شرایط اقتصادی و منطقه ای گفتیم را نیز از این تحلیل فاکتور بگیریم،‌ پرسش بعدی این است که با توجه به ضروت تصرف سرزمینی برای یک جنگ گسترده و ساقط کردن یک نظام سیاسی،‌ آیا آمریکا توان تصرف خاک ایران را دارد؟ اهمیت تصرف سرزمینی به اندازه ای بالاست که «جان مرشایمر» استاد مطرح امنیت بین الملل در کتابی به نام «تراژدی سیاست قدرت های بزرگ»،‌ اساسا برای نیروهای هوایی و دریایی نقش پشتیبان قائل بوده و سرنوشت جنگ را در دستان نیروی زمینی می داند. او می نویسد: «نیروی زمینی شکل قطعا مسلط قدرت نظامی در جهان مدرن است و نیروهای دریایی و هوایی،‌ نیروی زمینی را پشتیبانی می کنند. به عبارت ساده،‌ قدرتمند ترین دولت ها صاحبان مستحکم ترین و کوبنده ترین نیروهای زمینی می باشند». (۵) اینجاست که باید به ارزیابی توان رویارویی نیروی زمینی آمریکا با نیروی زمینی ایران پرداخت. نکته اول در این باره اینکه،‌ آمریکا اگر بخواهد نیروی زمینی خود را وارد خاک ایران کند، باید این اقدام از طریق هوا یا دریا صورت گیرد. نه از عراق و نه از افغانستان این امکان برای واشنگتن وجود ندارد؛‌آنها از عراق خارج شده اند و افغانستان به اندازه ای در تسلط ایران است که پنتاگون حضور نیروهایش در خاک افغان را بیشتر یک دردسر جنگی می داند تا توان. حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به یک دلیل روشن نمی توانند میزبان نیروهای جنگی آمریکا باشند و آن اینکه پایتخت های عربی چنان آبستن شورش های اجتماعی در پی بیداری اسلامی هستند که به طور مثال اگر پدر معنوی شان عربستان تاکنون توانسته با سرکوب بر سر کار بماند،‌ با اولین موشکی که در خاک ریاض فرود بیاید،‌این قدرت سرکوب را از کف خواهد داد و ناآرامی سراسر این کشور را فراخواهد گرفت. اوضاع دیگر کشورهای مهم برای آمریکا چون بحرین نیز نیازی به توصیف ندارد. اما نکته دوم اینکه به راستی وضعیت موازنه نیروهای زمینی ایران و نیروهای زمینی آمریکا در منطقه چگونه است؟ چه از لحاظ تعداد و چه از لحاظ انگیزه و قدرت جنگاوری؟ آمریکایی ها به خوبی بر تجربه هشت سال جنگ علیه ایران از طریق رژیم بعث عراق اشراف دارند و نتیجه رویارویی زمینی با ایران را نیک می دانند. سایت گلوبال ریسرچ چندی پیش در یک بررسی از این وضعیت نوشت که آمریکایی ها در روز اول جنگ با ایران ۲۰ هزار قربانی خواهند داد.(۶) قدرت بی نظیر ارتش و سپاه ایران در جنگ های نامتقارن است که اساسا عده ای را وادار ساخته اینگونه تحلیل کنند که آمریکا وارد جنگ گسترده با ایران نخواهد شد و به جنگ محدود اکتفا خواهد کرد.


حتی اگر بر فرض محال آمریکایی ها بخواهند جنگ نامحدود را بیازمایند، قدرت واکنش ایران با توجه به گستره اختاپوسی منافع ملی آمریکا در منطقه، بسیار کوبنده و ویرانگر است و کاخ سفید به خوبی این موضوع را می داند. آمریکا ۲۵ پایگاه هوایی و دریایی در منطقه دارد که همه در حوزه آتش موشک های مخرب ایران قرار دارند. قلب استراتژیک آمریکا در منطقه یعنی اسرائیل عمق استراتژیک ندارد و نداشتن وسعت سرزمینی یعنی ویرانی قریب به ۱۰۰ درصدی در ساعات اولیه جنگ. مقامات ارشد ایران اعلام کرده اند که هیچ حمله ای را بی پاسخ نخواهند گذاشت و این یعنی،‌ حتی حمله محدود به تاسیسات اتمی ایران برابر است با موشک باران شدن سرزمین های اشغالی و پایگاه های آمریکایی.۱-blog.foreignpolicy.com/posts/۲۰۱۲/۰۱/۱۰/is_obama_really_trying_to_overthrow_the_iranian_regime


۲- See:


• Arreguín-Toft, Ivan. ۲۰۰۱. How the weak win wars: A theory of asymmetric conflict .International Security ۲۶ (۱): ۹۳-۱۲۸.


• Bennett, D.S., and A.C. Stam. ۱۹۹۸. The declining advantages of democracy: A combined model of war outcomes and duration. Journal of Conflict Resolution ۴۲ (۳):۳۴۴-۶۶.


• Biddle, Stephen. ۱۹۹۶. Victory misunderstood: What the Gulf War tells us about the future of conflict. International Security ۲۱ (۲):۱۳۹-۸۰.


• Gartner, Scott S., and Randolph M. Siverson . ۱۹۹۶. War expansion and war outcome . Journal of Conflict Resolution ۴۰ (۱): ۴-۱۵.


• Stam, Allan C. ۱۹۹۶. Win, lose, or draw: Domestic politics and the crucible of war.Ann Arbor: University of Michigan Press.


• Sullivan, Patrica L. ۲۰۰۷. War aims and war outcomes: Why powerfull states lose limited wars. Journal of Conflict Resolution ۵۱(۳): ۱-۵

۳- globalfirepower.com

۴- syj.persianblog.ir/۱۳۸۹/۸

۵- جان مرشایمر. تراژدی سیاست قدرت های بزرگ. ترجمه غلامعلی چگنی زاده. (تهران: انتشارات دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی،‌۱۳۸۹). ص 

منبع:www.313person.mihanblog.com


گردآورنده:www.iranbasic.ir


درباره نظامي ,
نظرات () تاریخ : پنجشنبه 27 بهمن 1390 زمان : 0:47 بازدید : 211 نویسنده : Admin
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط پر در تاریخ 1390/11/29 و 12:41 دقیقه ارسال شده است

چون بدون حمله ایران خودش خودش رو نابود میکنه ... شکلک
پاسخ : متاسفم برات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
 • چهارشنبه 07 تير 1391
 • چهارشنبه 31 خرداد 1391
 • سه شنبه 30 خرداد 1391
 • دوشنبه 22 خرداد 1391
 • پنجشنبه 11 خرداد 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • پنجشنبه 04 خرداد 1391
 • شنبه 30 ارديبهشت 1391
 • چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391
 • جمعه 22 ارديبهشت 1391
 • چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391
 • يکشنبه 17 ارديبهشت 1391
 • شنبه 16 ارديبهشت 1391
 • پنجشنبه 14 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • يکشنبه 10 ارديبهشت 1391
 • جمعه 08 ارديبهشت 1391
 • جمعه 8 ارديبهشت 1391
 • پنجشنبه 7 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 05 ارديبهشت 1391
 • چهارشنبه 30 فروردين 1391
 • يکشنبه 27 فروردين 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • چهارشنبه 23 فروردين 1391
 • دوشنبه 21 فروردين 1391
 • يکشنبه 20 فروردين 1391
 • شنبه 19 فروردين 1391
 • جمعه 18 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • چهارشنبه 16 فروردين 1391
 • سه شنبه 15 فروردين 1391
 • يکشنبه 13 فروردين 1391
 • شنبه 12 فروردين 1391
 • جمعه 11 فروردين 1391
 • پنجشنبه 10 فروردين 1391
 • چهارشنبه 9 فروردين 1391
 • سه شنبه 8 فروردين 1391
 • دوشنبه 7 فروردين 1391
 • يکشنبه 6 فروردين 1391
 • شنبه 5 فروردين 1391
 • جمعه 4 فروردين 1391
 • پنجشنبه 3 فروردين 1391
 • چهارشنبه 2 فروردين 1391
 • سه شنبه 1 فروردين 1391
 • دوشنبه 29 اسفند 1390
 • يکشنبه 28 اسفند 1390
 • شنبه 27 اسفند 1390
 • جمعه 26 اسفند 1390
 • پنجشنبه 25 اسفند 1390
 • چهارشنبه 24 اسفند 1390
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • دوشنبه 22 اسفند 1390
 • يکشنبه 21 اسفند 1390
 • شنبه 20 اسفند 1390
 • جمعه 19 اسفند 1390
 • شنبه 13 اسفند 1390
 • پنجشنبه 11 اسفند 1390
 • چهارشنبه 10 اسفند 1390
 • پنجشنبه 4 اسفند 1390
 • چهارشنبه 3 اسفند 1390
 • چهارشنبه 2 اسفند 1390
 • سه شنبه 2 اسفند 1390
 • يکشنبه 30 بهمن 1390
 • شنبه 29 بهمن 1390
 • جمعه 28 بهمن 1390
 • پنجشنبه 27 بهمن 1390
 • پنجشنبه 26 بهمن 1390
 • چهارشنبه 26 بهمن 1390
 • سه شنبه 25 بهمن 1390
 • دوشنبه 24 بهمن 1390
 • دوشنبه 17 بهمن 1390
 • يکشنبه 16 بهمن 1390
 • جمعه 14 بهمن 1390
 • سه شنبه 11 بهمن 1390
 • چهارشنبه 5 بهمن 1390
 • سه شنبه 4 بهمن 1390
 • يکشنبه 2 بهمن 1390
 • شنبه 1 بهمن 1390
 • پنجشنبه 29 دی 1390
 • چهارشنبه 28 دی 1390
 • سه شنبه 27 دی 1390
 • دوشنبه 26 دی 1390
 • نظرسنجی
  نظر شما در مورد ايران بيسيك چيست؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 140
 • کل نظرات : 123
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 99
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 26
 • باردید دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 39
 • بازدید ماه : 44
 • بازدید سال : 696
 • بازدید کلی : 210,639
 • کدهای اختصاصی